Săptămâna legumelor și fructelor donate

,,Săptâmâna legumelor și fructelor donate” a reunit, în perioada 21-25 noiembrie 2022, elevii claselor primare și gimnaziale de la Școala Gimnazială ,,Lucian Grigorescu” din Medgidia. 

       Cu sprijinul familiilor și al colectivului școlii, elevii au colectat 1168 kg legume, 318 kg fructe și alte alimente(115 l ulei, 66 kg mălai, 73 kg orez, 102 kg făină, 45 kg zahăr, 30 kg fasole, 15 cofraje ouă ș.a.).

       Produsele au fost donate atât Căminului de Bătrâni din Poarta Albă, Bisericii Sf. Petru și Pavel din Medgidia, cât și unor elevi ai școlii care au o situație materială precară și unui caz social identificat.

      Prin implicarea elevilor în activitatea de voluntariat, ne dorim să dezvoltăm la aceştia responsabilitatea şi sensibilitatea faţă de semenii lor, stima de sine şi devotamentul faţă de ideile civice.

Director,
Prof. Dănilă Simona

Consilier de imagine,
Prof. Pîclea Nicoleta

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.