etwinning

Şcoala Gimnazială “Lucian Grigorescu” a derulat două proiecte eTwinning în anul şcolar 2020-2021, coordonate de doamnele profesoare Deli-Iorga Mihaela şi Marcov Raluca, care au obținut Certificatul European de Calitate!

Proiecte

Proiectul “SmArt Animals” reprezintă un proiect de scriere bazat pe o fabulă colaborativă. Elevii, îndrumaţi de cadre didactice au creat propriile personaje, diverse animale, şi le-au adus împreună într-o poveste. Aceştia au scris aventuri cu animalele create și au învățat să respecte biodiversitatea mediului natural, în special în ceea ce privește îngrijirea animalelor și protejarea planetei noastre. De asemenea, au participat la activități creative legate de ARTĂ. Principalul scop al acestui proiect a fost folosirea creativităţii și imaginației, creșterea motivației, dezvoltarea abilităților artistice, lingvistice si digitale prin utilizarea instrumentelor web 2.0, şi a facilităţilor oferite de platforma eTwinning. Totodată s-a urmărit dezvoltarea spiritului de cetățenie europeană, experimentarea și familiarizarea cu tradițiile şi cultura ţărilor de provenienţă a şcolilor partenere din Turcia, România, Italia şi Ucraina.

Detalii privind materialele rezultate şi implicarea elevilor noştri în acest proiect puteţi afla accesând link-ul: https://twinspace.etwinning.net/129972/home

Proiectul „All about digital” se înscrie în tema eTwinning a anului 2021: Educația media și dezinformarea. Obiectivul principal al proiectului a fost crearea de contexte de învățare care să le permită elevilor, pe de o parte  explorarea, dezbaterea și deprinderea principiilor de folosire sigură, responsabilă, utilă și creativă a Internetului, iar pe de altă parte dezvoltarea gândirii critice pentru a descoperi și a face față amenințărilor din mediul virtual: cyberbullying, știri, dependență. Cele 15 cadre didactice din Turcia, România și Italia au coordonat activitatea elevilor, care au interacționat, prin intermediul Twinspace-ul proiectului, întâlnirilor Zoom, blog-ului, grupului de Whatsapp, conform activităților cuprinse în planul de implementare al proiectului (Project Plan-Timeline). Menționăm că proiectul a fost o cale de realizare a unui schimb de bune practici privind metodele de studiu prin care elevii să fie ajutați să dobândească cunoștințe și abilități digitale.
Toate materialele rezultate din proiect se regăsesc în mediul virtual și pot fi vizualizate  nelimitat și gratuit accesând link-ul: https://twinspace.etwinning.net/152784/home

Proiectul “Cards for the European day of languages (26th September)” s-a derulat în anul şcolar 2021-2022, în luna septembrie, pentru a celebra Ziua Europeană a Limbilor Străine. Un proiect de început de an pentru cei care doresc să le permită elevilor să descopere mai multe despre limbile europene și al cărui scop a fost acela de a crea cărți poștale, de a scrie un scurt mesaj de prezentare în limba maternă și în limba engleză și de a trimite prin poștă tuturor partenerilor (Belgia, Cehia, Croația, Franța, Grecia, Italia, Lituania, Olanda, Polonia, România, Republica Moldova, Slovacia, Slovenia, Spania și Turcia). Totodată s-a urmărit dezvoltarea aptitudinilor elevilor în ceea ce privește scrierea unei cărți poștale și folosirea limbii engleze.
Detalii privind materialele rezultate şi implicarea elevilor noştri în acest proiect puteţi afla accesând link-ul: https://twinspace.etwinning.net/193721/home

Album