Proiectul „The Stolen Necklace” derulat în anul școlar 2021-2022 este un proiect eTwinning care are la bază o poveste de colaborare între elevi din România, Croația, Grecia, Italia, Spania, Turcia și Ucraina.

Proiectul „The Stolen Necklace” derulat în anul școlar 2021-2022 este un proiect eTwinning care are la bază o poveste de colaborare între elevi din România, Croația, Grecia, Italia, Spania, Turcia și Ucraina.
În căutarea colierului furat de la Muzeul eTwinning, elevii clasei a VII-a A au călătorit în jurul lumii cu ajutorul celor două personaje: Detectivul Mr. Smart și Maimuțica Afnan.
Aceștia au descoperit lucruri noi prin prezentarea simbolurilor naționale, atracțiilor turistice, rețetelor culinare, costumelor și dansurilor tradiționale, și-au dezvoltat spiritul european prin sărbătorirea Europe Code Week, creativitatea și imaginația prin confecționarea logo-ului proiectului, personajelor principale, precum și competențele digitale și lingvistice prin realizarea activităților proiectului.
Toate materialele rezultate din proiect se regăsesc în mediul virtual și pot fi vizualizate nelimitat și gratuit accesând link-ul de mai jos:
https://twinspace.etwinning.net/188406/home

Coordonator,
Profesor Marcov Gabriela Raluca
Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.