Proiect eTwinning – Around town with English
Final de proiect – certificate de participare – cls. a VI-a A
Coordonator, prof. Deli-Iorga Mihaela

În cadrul proiectului eTwinning “AROUND TOWN WITH ENGLISH”, elevi din Polonia, Portugalia, Turcia, România, Cehia și Italia, au lucrat în grupuri internaționale pentru a-și îmbogăți și consolida vocabularul în limba engleză specific temei orașului. Printre activitățile derulate s-au numărat: dicționarul internațional de imagini pe tema orașului, locuri din oraș, facilități culturale și publice, transport, o carte electronică constând în prezentări ale unor orașe antice pregătite de echipe internaționale utilizând trecutul simplu în descrierea acestora și colecții Wakelet intitulate “My dream town”.

Pe lângă aceste activități principale, elevii clasei a VI-a A, îndrumați de Prof. Deli-Iorga Mihaela, au creat logo-URI și postere pentru proiect, au marcat Ziua Siguranței pe internet (Safer Internet Day) și au avut întâlniri online cu elevii celorlalte țări participante.

Totodată s-a urmărit familiarizarea cu noi instrumente web. 2 ca Jamboard, Wakelet, gather.town, Renderforest, Canva, Flippity, Flipsnack, Kahoot, Jigsaw Planet, Framapad, Mentimeter, StoryJumper, Flipgrid, Chatterpix, Wheel decide, astfel dezvoltându-și competențele digitale. Îmbogățirea cunoștințelor despre cultura și obiceiurile țărilor partenere și a orașelor antice despre care au scris și dezvoltarea competențelor lingvistice au fost alte obiective atinse de elevii școlii noastre.

Detalii privind materialele rezultate și implicarea elevilor noștri în acest proiect puteți afla accesând link-ul:
https://twinspace.etwinning.net/221586/home

Coordonator,
Prof. Deli-Iorga Mihaela

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.