Exercițiu de alarmare – evacuare ȋn caz de cutremur

Miercuri, 13 noiembrie, elevii Școlii Gimnaziale „Lucian Grigorescu” Medgidia, au participat la un exercițiu de alarmare – evacuare ȋn caz de cutremur. Acțiunea, derulată la 10.30 pentru micii școlari și 15.40 pentru elevii de gimnaziu,  a fost precedată de instruirea elevilor și cadrelor didactice care au ȋnțeles importanța vitală a cunoașterii procedurilor și a acestor simulări ȋn cazul manifestării unei situații de urgență.

Conform procedurii, elevii, ȋnsoțiți de cadrele didactice, au evacuat clădirea şcolii, ȋn ordine, către punctele de adunare stabilite ȋn prealabil pentru fiecare colectiv. A fost constatată prezența tuturor participanților și s-au făcut aprecieri și recomandări asupra modului ȋn care a decurs simularea.

 

 

 

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.