ZIUA VERDE A ECO-ŞCOLILOR DIN ROMÂNIA

Programul internațional Eco-Școală a inițiat și anul acesta ZIUA VERDE a Eco-școlilor din România. Această acțiune națională, desfășurată de voluntari CCDG, constă în plantarea de arbori fructiferi sau ornamentali sub sloganul ”Plantați câte un copăcel!”. Elevii vor înțelege importanța implicării directe în dezvoltarea spațiilor verzi de care avem atâta nevoie.
Un grup de elevi ai clasei a II-a B de la Școala ”Lucian Grigorescu” Medgidia, la inițiativa doamnei învățătoare Cornea Anișoara și cu ajutorul părinților au plantat 2 meri, 2 brazi, 1 păr, 1 trandafir și un 1 vișin pe lângă casele lor. Copiii vor fi recompensați cu diplome de ECO- VOLUNTARI.

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.