Ziua Internațională a Tablei Înmulțirii (World Multiplication Table Day)

În ultima zi de vineri a lunii septembrie, Publisher Karty Grabowskiego organizează Ziua Internațională a Tablei Înmulțirii (World Multiplication Table Day). Evenimentul își propune să mediatizeze forme distractive de predare-învățare a matematicii, să încurajeze elevii să-și reamintească tabla înmulțirii folosind metode atipice și plăcute. Activitatea desfășurată a urmărit, de asemenea, să vină în sprijinul celor care au uitat tabla înmulțirii în timpul vacanței de vara și să-și reamintească aceste cunostințe prin joc. Se dorește, de altfel, și implicarea adulților, cărora li se oferă ocazia să-și demostreze cunoștințele pentru a-i încuraja și stimula pe copii. Grupul țintă a vizat 142 de elevi ai claselor a II-a A, a II-a B, a III-a A, a III-a Step by Step, a IV-a B, coordonați în demersurile lor de doamnele prof. înv. primar: Legian Nicoleta, Badea Georgeta, Bechiș Bilchis, Leța Mariana, Constantinescu Adriana și Cornea Anișoara.

La finalul activităților, după ce s-au jucat și au calculat, elevii noștri au ajuns la aceeași concluzie: înmulțirea-i socoteală, o știm toți la noi la școală!

1 2 3 4 5 6 7 8

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.