Ziua Internațională a Mării Negre

     Ziua Internațională a Mării Negre se sărbătorește, la inițiativa celor șase țări riverane – Bulgaria, Georgia, România, Rusia, Turcia și Ucraina, în fiecare an, în data de 31 octombrie.

Vineri, 01 noiembrie 2019, elevii clasei a V-a A de la Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” Medgidia, coordonați de prof. Marcov Raluca și prof. Sandu Marius, au derulat o activitate în cadrul  programului Erasmus+ „Once upon a time … the sea”. Elevii, grupați în patru echipe – Delfinii, Calcanii, Căluții de mare și Meduzele, au participat la un concurs intitulat „Vorbește marea”. Activitatea s-a încheiat cu un scurt moment artistic, în care eleva Raftu Sara Maria a interpretat melodia „Tu, marea mea”, iar colegii săi au dansat.

Prin marcarea Zilei Internaționale a Mării Negre, se urmărește atragerea atenției asupra poluării mediului marin și necesității găsirii unor soluții pentru salvarea și reabilitarea zonei.

13

1

3

4

8

11

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.