Şi elevii din Medgidia au votat

În cadrul Școlii Gimnaziale „Lucian Grigorescu” din Medgidia, s-a derulat procesul de alegere a reprezentanților Consiliului Școlar al Elevilor. Electoratul, format din elevii claselor gimnaziale ale școlii, a ales candidatul preferat, exprimându-şi opțiunea în secții special amenajate și sub atenta monitorizare a directorului prof. Sorina Eftimi, a consilierului educativ, prof. Lenuţa Ştefan, a liderului sindical, prof. Gafar Echrem, şi a președintelui Asociației de părinti „Lucian Grigorescu”, Monica Horneţ.

Candidații, patru elevi de gimnaziu, cu platforme atent elaborate şi însemne electorale reprezentative – Sebastian Barbu (a VII-a A), Bianca Boca (a V-a A), Bianca Iancu (a VI-a C), Eduard Palton (a VII-a A) – au urmărit momentul cu mare emoție.

În final, elevul Eduard Platon a fost declarat președinte, Sebastian Barbu şi Bianca Boca – vicepreședinte, iar pe eleva Bianca Iancu – secretar al Consiliului Reprezentativ al elevilor.

Referindu-se la acest eveniment, directorul Sorina Eftimi afirmă că a urmărit familiarizarea elevilor şcolii cu demersul electoral, în scopul educării acestora în spirit civic și democratic.

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.