Proiectul ”Consuming Overconsumption”, la final

În intervalul ianuarie-mai 2022, un grup de elevi ai clasei a VI-a, A-Școala Gimnazială ”Lucian Grigorescu” – Medgidia, coordonați de către prof. Dănilă Simona, împreună cu 11 parteneri (1 România, 1 Franța, 1 Bulgaria și 8 Turcia), au derulat proiectul eTtwinning ”Consuming overconsumption”.

Scopul principal al proiectului a fost atragerea atenției asupra conceptului de consum ecologic, care se bazează pe utilizarea durabilă a resurselor naturale. În această direcție, elevii s-au implicat în activități care au vizat reciclarea materialelor, reducerea consumului de apă și energie electrică, conștientizarea cauzelor și efectelor încălzirii globale. În realizarea acestor acțiuni, participanții au utilizat diferite instrumente Web2.0, au comunicat și au socializat, îmbunătățindu-și competențele digitale și pe cele de comunicare în limba engleză.

Toate detaliile privind proiectul ”Consuming overconsumption”, pot fi consultate accesând link-ul de mai jos:
https://twinspace.etwinning.net/221598/home

Profesor coordonator,
Simona Dănilă

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.