Proiectul “Azi pentru Mâine”

“Azi pentru Mâine” – este un nou proiect care se derulează  în acest an şcolar în unitatea noastră şi în alte 4 instituții de învățământ din județul Constanța.  Proiectul se înscrie în demersul de informare, implicare şi conştientizare a publicului privind colectarea selectivă şi reciclarea deşeurilor, inițiat de Asociația CSR Nest sprijinit de Fundația Coca-Cola şi GreenPoint Management.

Elevii, părinţii şi profesorii vor afla de la voluntari ai partenerului ONG Mare Nostrum Constanța, informaţii despre colectarea separată a deşeurilor şi despre reciclare. Astfel, au fost deja organizate două workshop-uri şi activităţi interactive cu elevii de gimnaziu, pentru a înţelege cu adevărat importanţa protejării mediului prin colectarea selectivă şi reciclare. De asemenea, şcoala va fi dotată cu echipamente specifice, cum ar fi pubele şi containere de colectare selectivă.

 

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *