Proiectul “Azi pentru Mâine”

“Azi pentru Mâine” – este un nou proiect care se derulează  în acest an şcolar în unitatea noastră şi în alte 4 instituții de învățământ din județul Constanța.  Proiectul se înscrie în demersul de informare, implicare şi conştientizare a publicului privind colectarea selectivă şi reciclarea deşeurilor, inițiat de Asociația CSR Nest sprijinit de Fundația Coca-Cola şi GreenPoint Management.

Elevii, părinţii şi profesorii vor afla de la voluntari ai partenerului ONG Mare Nostrum Constanța, informaţii despre colectarea separată a deşeurilor şi despre reciclare. Astfel, au fost deja organizate două workshop-uri şi activităţi interactive cu elevii de gimnaziu, pentru a înţelege cu adevărat importanţa protejării mediului prin colectarea selectivă şi reciclare. De asemenea, şcoala va fi dotată cu echipamente specifice, cum ar fi pubele şi containere de colectare selectivă.

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.