PRIMII PAȘI SPRE ȘCOALĂ – parteneriat școală-grădinițe

La apariția timidă a primăverii, în cadrul proiectului educativ încheiat între Școala Gimnazială ,,Lucian Grigorescu” și Grădinița P.P. ,,Lucian Grigorescu” din Medgidia, elevii claselor a IV-a, însoțiți de doamnele învățătoare, au desfășurat activități împreună cu preșcolarii.

Grupa Buburuzelor a reușit să aleagă frumoase flori de primăvară pentru a le așeza în vază, grupa Licuricilor a realizat colajul de primăvară ,,Barza”, iar grupa Fluturașilor a așezat lalele multicolore în ghivece.

Pe parcursul întâlnirii, s-au recitat poezii despre primăvară, s-au spus ghicitori despre vestitorii primăverii, la care cei mici au descoperit răspunsul foarte repede. Spre finalul activității s-a interpretat și un cântec despre anotimpul nou sosit.

Prichindeii s-au arătat a fi foarte curioși, receptivi și ambițioși, iar cei mari, mirați că timpul a zburat atât de repede…Ei și-au amintit cu plăcere că, acum 5 ani, treceau timizi pragul grădiniței pentru a se pregăti de școală.

🪻O întâlnire frumoasă și emoționantă!🪻

Comentarii