La apariția timidă a primăverii, în cadrul proiectului educativ încheiat între Școala Gimnazială ,,Lucian Grigorescu” și Grădinița P.P. ,,Lucian Grigorescu” din Medgidia, elevii claselor a IV-a, însoțiți de doamnele învățătoare, au desfășurat activități împreună cu preșcolarii.
Grupa Buburuzelor a reușit să aleagă frumoase flori de primăvară pentru a le așeza în vază, grupa Licuricilor a realizat colajul de primăvară ,,Barza”, iar grupa Fluturașilor a așezat lalele multicolore în ghivece.
Pe parcursul întâlnirii, s-au recitat poezii despre primăvară, s-au spus ghicitori despre vestitorii primăverii, la care cei mici au descoperit răspunsul foarte repede. Spre finalul activității s-a interpretat și un cântec despre anotimpul nou sosit.
Prichindeii s-au arătat a fi foarte curioși, receptivi și ambițioși, iar cei mari, mirați că timpul a zburat atât de repede…Ei și-au amintit cu plăcere că, acum 5 ani, treceau timizi pragul grădiniței pentru a se pregăti de școală.
🪻O întâlnire frumoasă și emoționantă!🪻
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.45.53_092f8197.jpg?resize=1024%2C768&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.45.54_ec2b62bb.jpg?resize=1024%2C768&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.45.53_25949ed7.jpg?resize=1024%2C768&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.46.50_fdeacce0.jpg?resize=1024%2C768&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.46.51_fa96174e.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.46.50_a34c702d.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.46.50_bc317681.jpg?resize=1024%2C768&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.46.51_5c81db3a.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/03/Imagine-WhatsApp-2024-03-15-la-10.45.54_520228f4.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)