Călători prin istorie

Istoria este cea dintâi carte a unei naţii!”

                                                                                                Nicolae Bălcescu

 

     ISTORIA,  trebuie  să servească drept lecție pentru viitor, pentru a se evita greșelile trecutului.

În acest context, Concursul Național „Călători prin istorie”, organizat de Inspectoratul Școlar Județean Constanța, își propune valorificarea formativă a istoriei în vedere antrenării gândirii critice.

Și anul acesta, elevii Școlii Gimnaziale „Lucian Grigorescu” din Medgidia, coordonați de profesor de istorie Marcov Gabriela Raluca, au participat la faza județeană a Concursului.

La proba teoretică s-au obținut următoarele rezultate: Mențiune – elevii Doganturk Mert (clasa a VI-a A), Nedelcu Cristian (clasa a VI-a A), Nistor Alexandra (clasa a VIII-a B); Premiul III – elevii Ciobanu Alexandru (clasa a VI-a A), Mihai Crina Nicoleta (clasa a VII-a B); Premiul II – elevul Sorici Robert Cristian (clasa a VII-a A); Premiul I – eleva Dan Sara Maria (clasa a VII-a B), calificată la etapa națională.

La proba practică, secțiunea Prezentare Power Point, elevele Jinga Andreea și Lucaci Alexandra Iulia au obținut Mențiune.

Felicitări, tuturor copiilor! Mult succes, Dan Sara Maria!

IMG_20190409_140119 IMG_20190409_140155 IMG_20190409_140300 IMG_20190410_150023

 

 

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.