Bun venit în stupul nostru!

În luna decembrie 2022, albinuțele clasei I A, de la Școala Gimnazială ,,Lucian Grigorescu”, au spus ,,Bun venit în stupul nostru!” apicultorului Moise Vasile, pentru a desluși noi taine din viața suratelor lor. 

       Coordonați de profesor Legian Nicoleta, elevii au împărtășit informații cunoscute despre albine, iar apicultorul prezent la activitate le-a spus ,,Povestea mierii”, oferindu-le ocazia de a vedea și interacționa cu instrumentele specifice.

       ,,Albinuța și prietenii ei” au adus zumzete în stup datorită personajelor interpretate de cei mici în cadrul jocurilor de rol.

       Liniștea s-a așezat când albinuțele au redat, prin desen, stupul, folosind codul culorilor.

       De ce sunt importante albinele? Aceste mici viețuitoare sunt neprețuite pentru noi, oamenii. Zumzăitul albinelor ne animă grădinile, mierea lor ne îndulcește viața, otrava este folosită în medicină împotriva inflamației, iar propolisul este bun pentru sistemul nostru imunitar. Întrebările copiilor și-au găsit, în această activitate antrenantă și captivantă, toate răspunsurile.

Director,
Prof. Dănilă Simona   

Consilier de imagine,
Prof. Pîclea Nicoleta

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.