Admitere în clasa a V-a cu predare în regim intensiv a limbii engleze în anul școlar 2020-2021

     Potrivit adresei MEC nr. 29852/22.05.2020, susținerea probelor pentru admiterea în clasa a V-a se va desfășura în perioada 26-30 iunie 2020. Detaliile privind aceste probe vor fi comunicate după stabilirea procedurilor la nivelul IȘJ.

Testul de competență lingvistică vizează competențele și cunoștințele acumulate în calsele III-IV și constă într-o probă scrisă cu durata de 50 minute.

Proba scrisă constă în redactarea unui text de 50–75 cuvinte pe o temă dată care să demonstreze capacitatea de exprimare în scris și însuşirea principalelor funcţii/acte de limbaj, conform standardelor curriculare de performață prevăzute de programele şcolare pentru clasele a III-a şi a IV-a, în vigoare.

     Precizăm că pentru anul școlar 2020-2021, în Planul de școlarizare al Șc. Gim. ”L. Grigorescu” este prevăzută o clasă a V-a (30 locuri) cu predare în regim intensiv a limbii engleze.

Detalii – aici 

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.