ZIUA ȘCOLII

Ziua Școlii Gimnaziale ,,Lucian Grigorescu” din Medgidia, sărbătorită la data de 1 februarie, a prilejuit organizarea unor activități desfășurate pe parcursul unei săptămâni, la care au participat elevi, cadre didactice și părinți.

“ Școala din inimă ” este activitatea prin care elevii clasei a IV-a B au marcat evenimentul, discutând despre școala în care învață, istoricul acesteia, despre personalitatea și opera pictorului al cărui nume îl poartă. Fiind spre finalul claselor primare, copiii au depănat amintiri și impresii legate de acești ani de școală, pe care și le-au prezentat într-un colaj literar-artistic.

Cum cel mai bun moment pentru a crea amintiri și lega prietenii este chiar prezentul, elevii claselor a III-a și a IV-a Step by Step, s-au bucurat de timp petrecut împreună, cu cânt, dans, ateliere diverse și multe jocuri.

,,Pe urmele pictorului Lucian Grigorescu” au pășit elevii clasei a II-a Step by step, deoarece sunt mândri că școala poartă numele Maestrului Emerit al artei, născut în Medgidia. ,,Cine?” ,,Unde?”, ,,Când?” sunt doar câteva întrebări ale căror răspunsuri au fost descoperite în Clubul de lectură organizat de ziua școlii, iar activitatea și operele artistului au inspirat elevii să fie creativi în Atelierul de pictură.

De ziua școlii, elevii clasei a II-a B au împletit creativitatea și competențele digitale pentru a reda ,,Școala din viitor”.
Vineri, 3 februarie 2023, Consiliul elevilor a organizat un moment comemorativ pentru a aduce un omagiu pictorului Lucian Grigorescu.

Cu sprijinul Asociaței de părinți, conducerea școlii, a avut bucuria de a premia elevii care au dovedit performanță, pasiune și perseverență în anul școlar anterior. Elevii au fost apreciați atât pentru rezultatele deosebite la învățătură, pentru premiile obținute la concursurile județene cât și pentru cele sportive și artistice. Pentru activitățile depuse în cadrul proiectului Erasmus+ ,,Together, in harmony” au fost premiați și elevii implicați, alături de cadrele didactice.

Un nou număr al revistei școlii, ”Labirintul copilăriei”-nr. 21, a fost lansat în această zi, bucurându-se de schimbări de conținut și grafică, oglindind activități deosebite și oameni minunați.

Ziua școlii înseamnă mai mult decât o zi cu activități făcute minuțios. Reprezintă un salt peste timp, însoțit cu voie bună și plin de veselie.

Director,
Prof. Dănilă Simona