Ziua Mondială a Alimentației

,,Sănătatea e darul cel mai frumos pe care natura poate să-l facă.”
Michel de Montaigne

Ziua Mondială a Alimentației, marcată de Adunarea Generală ONU din anul 1980, este sărbătorită, în fiecare an, în data de 16 octombrie, în peste 150 de țări. 

Evenimentul a fost marcat și de elevii claselor a III-a Step By Step și pregătitoare Step By Step, de la Școala Gimnazială ,,Lucian Grigorescu” din Medgidia, prin activități care au trezit interes și bucurie. Discuțiile asupra grupelor alimentare importante în menținerea stării de sănătate, prezentările Power Point și activitățile practice culinare au avut ca scop creșterea gradului de conștientizare asupra problemelor alimentare ce pot apărea pe termen lung, de a promova solidaritatea în lupta împotriva foametei, a malnutriției și sărăciei.

Director,
Prof. Dănilă Simona

Consilier imagine,
Prof. înv. primar Pîclea Nicoleta

Comentarii