Simulare comportament în caz de incendiu

„Atenţie! Foc!” – s-a auzit joi, 1 noiembrie 2018, la Şcoala Gimnazială „Lucian Grigorescu” din Medgidia. Din fericire, a fost vorba doar despre o simulare de incendiu, care a avut drept scop cunoaşterea mijloacelor de primă intervenţie, de antrenament și urmărire a modului de comportare a elevilor într-o situație de urgență.
Acțiunea, derulată pentru elevii de gimnaziu,  a fost precedată de instruirea elevilor și cadrelor didactice care au ȋnțeles importanța vitală a cunoașterii procedurilor și a acestor simulări ȋn cazul manifestării unei situații de urgență generată de producerea unui incendiu.