Şcoala Gimnazială “Lucian Grigorescu” derulează trei proiecte eTwinning în anul şcolar 2023-2024.

Unul din cele două proiecte se numește LET ME KNOW YOUR CULTURE, ID 144002. În acest proiect, elevi din România, Turcia, Croația, Italia, Grecia și Slovacia vor realiza scurte videoclipuri, postere, prezentări, în limba engleză, scoțând în evidență specificul țării lor, al școlii, al tradițiilor culinare, al hainelor tradiționale, al artei și al locurilor istorice din fiecare țară participantă.

Primul pas al elevilor clasei a VI-a D a fost o scurtă prezentare, un avatar, urmată de crearea logo-ului proiectului, toate acestea fiind încărcate pe un padlet. A doua etapă a fost un filmuleț video despre școala de proveniență a elevilor, despre regulile școlii, care îi ajută pe aceștia în a se comporta frumos la școală, astfel încât să existe o atmosferă pozitivă, plăcută și sigură pentru învățare. De asemenea, au fost organizate sesiuni de chat și întâlniri online pe baza acestor teme.

Proiectul va dura aproximativ patru luni. Detalii privind materialele rezultate şi implicarea elevilor noştri în acest proiect puteţi afla accesând link-ul: https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/let-me-know-your-culture/twinspace

Al doilea proiect, Connecting European Cultures, aduce împreună elevi din Turcia, România, Italia și Cehia. Aceștia, cu ajutorul instrumentelor web 2.0, se vor cunoaşte, își vor împărtăşi exprerienţe pe diferite teme, ca familia acestora, hobby-uri, tradiţii şi festivaluri, mâncare tradiţională, informaţii despre ţară, etc. Îmbunătăţirea limbii engleze şi a aptitudinilor digitale vor reprezenta un alt punct forte al proiectului.

Elevii clasei a VIII-a A au parcurs deja prima etapă a proiectului, și anume, un padlet cu prezentările acestora. Vor urma alte activități ca prezentarea vieții școlare, festivaluri și tradiții de Crăciun, un quiz despre țările participante, o carte digitală cu rețete culinare, email-uri trimise partenerilor din proiect, evaluări finale.