Săptămâna fructelor și legumelor donate

Și în acest an, Școala Gimnazială “Lucian Grigorescu” din Medgidia, a organizat activitatea „Săptămâna fructelor și legumelor donate”, din cadrul programului S.N.A.C (STRATEGIA NAȚIONALĂ DE ACȚIUNE COMUNITARĂ).

Acţiunea s-a bazat pe voluntariatul elevilor claselor I B, I Step by step, a V- a A, a V-a B, a V-a C, a V-a D, a VIII-a A şi al cadrelor didactice, coordonați de Dna director adjunct, prof. Deli-Iorga Florentina Mihaela, care au donat o cantitate impresionantă de legume, fructe și multe alte produse alimentare. Acestea au ajuns la Căminul de bătrâni din Poarta Albă, dar și la familii aflate în dificultate.

Prin acest demers am urmărit consolidarea abilităţilor copiilor de a trăi împreună cu ceilalţi, într-o societate unică şi solidară, în care contează valenţele umanitare, implicarea, angajamentul și responsabilitatea.

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.