Concurs Naţional „Made for Europe” – 2022

Pe data de 31 martie 2022 s-a organizat etapa judeţeană a Concursului Naţional „Made for Europe”, care a urmărit valorizarea şi promovarea experienţelor pozitive în derularea proiectelor finanţate prin programele europene din domeniul educației, stimulând creativitatea, inovaţia și spiritul antreprenorial.

La acest concurs, instituția noastră a înscris patru produse realizate în cadrul proiectului finanțat prin programul Erasmus+, Once upon a time… the SEA (2018-1-RO01-KA229-049131_1), coordonat de d-na profesoară Emilia Ciocan: 

  • broșurile Marea, în povești și legende și Poeziile mării, care cuprind creaţiile elevilor premiate ȋn cadrul concursurilor literare organizate la nivelul şcolii, dar şi al parteneriatului;
  • miniatlasul Lumea din adȃncuri, realizat ȋn colaborare cu partenerii si care conţine informaţii şi imagini despre 84 de specii ale florei şi faunei marine;
  • site-ul proiectului, www.onceuponatime-thesea.ro, care reprezintă cartea de vizită a acestuia, prin conţinutul şi forma de prezentare a informaţiilor relevante cu privire la derularea activităţilor şi realizarea produselor finale. Produsele ȋnscrise ȋn concurs au fost concepute și create atȃt ȋn format letric, cȃt şi electronic, prin colaborarea dintre elevi și profesori din şcolile partenere în proiect. Ele se regăsesc pe site-ul proiectului, fiind adevărate resurse educaționale pentru organizarea de activități şcolare sau extraşcolare.

În urma jurizării produselor, toți elevii au obținut premii, după cum urmează:

  • Minciună Andra Ștefania, clasa a VIII-a A – Premiul al II-lea (Marea, în povești și legende);
  • Volintiru Daria Andreea, clasa a VII-a A – Premiul al III-lea (Poeziile mării);
  • Popa Andrei David, clasa a VII-a A – Premiul al III-lea (site-ul proiectului).
  • Bone Eduiard, clasa a VII-a A – Mențiune (miniatlasul „Lumea din adȃncuri”).

De asemenea, expoziția de la Palatul Copiilor din Constanța a adus școlii noastre Premiul de popularitate, participanții la concurs fiind impresionați de multitudinea şi calitatea produselor finale ale proiectului și de caracterul lor practic.

Comentarii

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.