Ziua Internațională a Toleranței

În fiecare an, la 16 noiembrie, este celebrate Ziua Internațională a Toleranței, cu scopul de a îndemna omenirea la înțelegere și respect reciproc, dialog și cooperare între culturi, civilizații și popoare, pentru a descuraja atitudinile extremiste dominate de violență și ură.

Evenimentul i-a inspirat pe elevii clasei a V-a A, de la Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” din Medgidia, pentru a desfășura o activitate interesantă: ,,Să învățăm să fim toleranți!”. Elevii au identificat ce este tolerența și ce rol are în prevenirea violenței în mediul școlar, au realizat postere și rebusuri tematice iar la finalul activității au completat o inimă a toleranţei, în care fiecare copil a scris ce își propune de azi înainte, pentru a fi mai tolerant.

Despre toleranță au discutat și elevii clasei I Step By Step. Alături de prof. Cerchia Mirela, ei au desfășurat activitatea ,, Toleranța” într-un cadru familial , prezentând situații în care trebuie să iertăm, să fim îngăduitori și permisivi. Elevii au înțeles că toleranța se aplică în viața de zi cu zi pentru o mai bună conviețuire .