Zilele Porţilor Deschise la BNR

Un grup de elevi din clasele gimnaziale ale școlii noastre, însoțit de trei cadre didactice, a participat astăzi, 18 aprilie, la cea de-a patra ediţie a evenimentului ”Zilele Porţilor Deschise”, organizat de către Banca Națională a României – Sucursala Regională Constanţa.

Elevii au aflat informaţii inedite referitoare la istoria şi rolul băncii centrale și au admirat expoziția „Istoria bancnotei de 20 de lei”, găzduită în această perioadă. Expoziția cuprinde bancnote de 20 de lei emise de-a lungul timpului, începând cu biletele ipotecare din 1877 până la bancnota de 20 de lei cu Ecaterina Teodoroiu (prima bancnotă cu personaj feminin) pusă în circulație în 2021.

Evenimentul ”Zilele Porţilor Deschise” a fost lansat în 2019 şi marchează aniversarea Băncii Centrale a României.

Vizita a fost organizată în parteneriat cu Primăria Municipiului Medgidia.

Comentarii