Proiectul ”Crocus”

The Crocus Project a fost inițiat în 2005, de  Holocaust Education Trust din Irlanda.

Ideea de bază a proiectului este ca elevii să planteze bulbi de brândușe galbene, în memoria celor 1,5 milioane de copii uciși în timpul Holocaustului de naziști și colaboratorii lor.

Florile galbene amintesc de steaua galbenă a lui David pe care evreii au fost forțați să o poarte.

Elevii clasei a VII-a A, coordonați de profesor Marcov Gabriela Raluca, s-au alăturat acestui proiect pe 9 octombrie 2021. Ziua nu a fost aleasă întâmplător, este Ziua Națională de Comemorare a Holocaustului. Atunci au fost plantați bulbi de brândușe galbene, care au răsărit în acestă lună în grădina școlii noastre.

Prin participarea la acest proiect s-a dorit creșterea gradului de conștientizare cu privire la pericolele rasismului și discriminării.