PREMIUL INTERNATIONAL STEAGUL VERDE

În a treia zi a lui Ciresar, Școala Gimnazială Lucian Grigorescu a primit vizita de reevaluare in cadrul Programului mondial Eco-scoala. După 20 de ani de Eco-Scoala și Steag Verde, elevii noștri și cadrele didactice s-au angajat să continue eforturile pentru păstrarea unui mediu frumos și sănătos. Reprezentanții Centrului Carpato-Danubian de Geoecologie (coordonatorul național al programului) ne-au transmis: “Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” din Medgidia, singura unitate școlară din România cu statuie dedicată fenomenului mondial „Eco-Școală”!… Am revenit cu drag după o pauză destul de lungă, pauză determinată de pandemie. Am regăsit aceeași dorință de a continua lupta pentru păstrarea unui mediu curat ca un suflet de copil. Aici totul e făcut cu eleganță și stil! Acest minunat fel de a fi pleacă din cabinetul doamnelor director, din cancelariea cadrelor didactice, din implicarea personalului nedidactic și auxiliar, din participarea activă a părinților și a elevilor!

Felicitări tuturor!”

Dedicăm această nouă reușită, Zilei Mondiale a Mediului-5 Iunie 2024!

Comentarii