În a treia zi a lui Ciresar, Școala Gimnazială Lucian Grigorescu a primit vizita de reevaluare in cadrul Programului mondial Eco-scoala. După 20 de ani de Eco-Scoala și Steag Verde, elevii noștri și cadrele didactice s-au angajat să continue eforturile pentru păstrarea unui mediu frumos și sănătos. Reprezentanții Centrului Carpato-Danubian de Geoecologie (coordonatorul național al programului) ne-au transmis: “Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” din Medgidia, singura unitate școlară din România cu statuie dedicată fenomenului mondial „Eco-Școală”!… Am revenit cu drag după o pauză destul de lungă, pauză determinată de pandemie. Am regăsit aceeași dorință de a continua lupta pentru păstrarea unui mediu curat ca un suflet de copil. Aici totul e făcut cu eleganță și stil! Acest minunat fel de a fi pleacă din cabinetul doamnelor director, din cancelariea cadrelor didactice, din implicarea personalului nedidactic și auxiliar, din participarea activă a părinților și a elevilor!
Felicitări tuturor!”
Dedicăm această nouă reușită, Zilei Mondiale a Mediului-5 Iunie 2024!
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/06/447753102_435784132717132_5678053023116372484_n.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/06/447660552_435784119383800_2076986340951807994_n.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/06/447736730_435784222717123_2212723628883165071_n.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/06/447815601_435784239383788_2663902317824181821_n.jpg?resize=720%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/06/447531031_435784246050454_4867467772603052172_n.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/scoalaluciangrigorescu.ro/wp-content/uploads/2024/06/447651584_435784112717134_8840174433785447993_n.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)