În data de 9 septembrie 2024, Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” din Medgidia a deschis cu entuziasm porțile noului an școlar 2024-2025

Într-o atmosferă plină de bucurie și emoție. Elevi, părinți și cadre didactice s-au reunit în curtea școlii, marcând începutul unei noi aventuri educaționale, sub semnul succesului.

Evenimentul a fost deschis de doamna prof. Dănilă Simona, director al unității de învățământ, care a transmis un mesaj cald și optimist către toți cei prezenți, subliniind importanța educației ca fundament pentru viitorul fiecărui copil.

Alături de doamna director, a luat cuvântul și dna prof. Deli-Iorga Mihaela, director adjunct, care a adresat urări de succes elevilor și le-a amintit că fiecare zi la școală este o nouă ocazie de a învăța ceva valoros.

După discursurile de deschidere, a urmat un moment spiritual, de binecuvântare, oficiat de părintele protoereu Ciobanu Petrică și părintele Hordencu Irinel, care au ținut o slujbă menită să aducă liniște și încredere în sufletele celor prezenți, pregătindu-i pentru un an plin de realizări și armonie.

Cu un cuvânt de ordine și siguranță, agentul principal Adrian Adochitie și subcomisarul Cosmin Țugulean de la Poliția Națională, împreună cu directorul adjunct Solomon Eugen de la Poliția Locală, au adresat elevilor mesaje importante despre responsabilitatea civică, respectul față de lege și importanța siguranței atât în școală, cât și în afara ei.

Un alt moment important al festivității a fost intervenția reprezentanților Comitetului Părinților, doamnele Cîju Daniela și Bulică Mădălina, care au subliniat importanța colaborării între școală și familie în creșterea și dezvoltarea armonioasă a copiilor.

În final, evenimentul s-a încheiat într-o notă optimistă, cu aplauze și zâmbete, în timp ce elevii și-au îndreptat pașii spre sălile de clasă, pregătiți să înceapă o nouă etapă a călătoriei lor educaționale.

🏆Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu” își reafirmă angajamentul de a oferi un mediu de învățare sigur și stimulativ, în care fiecare elev să își poată atinge potențialul maxim. Cu sprijinul comunității locale și al tuturor partenerilor, ne dorim un an plin de succese și realizări pentru toți elevii noștri.🏆