Şi elevii din Medgidia au votat

În cadrul Școlii Gimnaziale „Lucian Grigorescu” din Medgidia, s-a derulat procesul de alegere a reprezentanților Consiliului Școlar al Elevilor. Electoratul, format din elevii claselor gimnaziale ale școlii, a ales candidatul preferat, exprimându-şi opțiunea în secții special amenajate și sub atenta monitorizare a directorului prof. Sorina Eftimi, a consilierului educativ, prof. Lenuţa Ştefan, a liderului sindical, prof. Gafar Echrem, şi a președintelui Asociației de părinti „Lucian Grigorescu”, Monica Horneţ.

Candidații, patru elevi de gimnaziu, cu platforme atent elaborate şi însemne electorale reprezentative – Sebastian Barbu (a VII-a A), Bianca Boca (a V-a A), Bianca Iancu (a VI-a C), Eduard Palton (a VII-a A) – au urmărit momentul cu mare emoție.

În final, elevul Eduard Platon a fost declarat președinte, Sebastian Barbu şi Bianca Boca – vicepreședinte, iar pe eleva Bianca Iancu – secretar al Consiliului Reprezentativ al elevilor.

Referindu-se la acest eveniment, directorul Sorina Eftimi afirmă că a urmărit familiarizarea elevilor şcolii cu demersul electoral, în scopul educării acestora în spirit civic și democratic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *