OCTOMBRIE, 2019

• Participarea, în perioada 1 – 4 octombrie, la activitățile de învățare/predare/formare (C5, C6) organizate sub genericul ON SEA WAVES de către şcoala parteneră din Portugalia.
  • Derularea cu elevii a unor activități de documentare cu privire la sporturile practicate pe Marea Neagră şi participarea la cursuri de inițiere în scuba diving şi snorkeling.
  • Promovarea proiectului şi diseminarea rezultatelor obținute în primul an de implementare cu prilejul seminarului de informare INFO DAYS ERASMUS PLUS, derulat pe data de 11 octombrie 2019, la care au participat cadre didactice şi elevi din instituțiile organizatoare, Şcolile Gimnaziale ”I.L. Caragiale” şi ”Lucian Grigorescu” Medgidia.
  • Desfăşurarea unor ore educative tematice la învățămăntul primar şi realizarea de panouri expoziționale cu lucrările elevilor.
  • Sărbătorirea prin activități diverse a Zilei Internaționale a Mării Negre.
  • Activităţi de diseminare prin realizarea de rapoarte şi comunicate de presă postate pe site-ul ISJ, articole în presa scrisă şi emisiune TV.
  • Completarea mapei proiectului şi actualizarea spațiilor online dedicate acestuia.

• materiale în format digital, diplome, panouri expoziționale cu lucrări realizate de elevi, produse promoţionale, materiale video, fotografii, rapoarte, comunicate de presă, mapa proiectului.

• Îmbogățirea cunoştinţelor teoretice în domeniul transporturilor maritime şi al sporturilor proacticate pe Marea Neagră.
  • Formarea deprinderilor şi a abilităţilor de lucru într-o echipă formată din membri cu nivele educaţionale diferite (elevi din clase diferite, cadre didactice de diverse specializări).
  • Dezvoltarea competenţelor TIC şi de comunicare în limba engleză.
  • Realizarea unui schimb de bune practici la nivel local şi internaț
  • Cultivarea şi valorificarea aptitudinilor elevilor.
  • Formarea unor deprinderi de organizare a muncii şi planificare a timpului de lucru, materializate prin respectarea termenelor în derularea sarcinilor din proiect şi realizarea unor activități de calitate.
  • Diseminarea rezultatelor şi promovarea proiectului în mass-media şi la nivelul altor unități şcolare din Medgidia.